ITI0209 kevad 2024 3. kodutöö kirjeldus
Teise kodutöö käigus sai teie poolt loodud teenus "valmis". Esimese praktikumitöö käigus loodud valideeritud ja kasutajal testitud protoüübist loodi teise praktikumitöö käigus staatiline HTML prototüüp mis on veebist kättesaadav.
Kolmanda praktikumitöö põhisisuks on andmete visualiseerimine. Dashboardi ehitamisel võid kasutada varasemate praktikumitööde käigus valminud stiile, komponente, HTMLi jne, aga see võib olla olemasolevast rakendusest täiesti eraldi, oluline on, et see oleks Dijkstra serverist õigelt aadressilt kättesaadav.
Töö peab esitamiseks olema sarnaselt 2. iseseisva tööga paigutatud Turingu serverisse, kus olemasolevale prototüübile on vaja juurde lisada dasboard. Dashboard peab olema kättesaadav lehelt dashboard.html
või dashboard
(Reacti või Vue-d kasutatavate projektide puhul). Lisaks sellele peab olema lähtekood TTÜ Gitlabis projekti ITI0209_2024 kaustas "dashboard".
Mida tuleb teha
- Leia enda teenuse või teenusega seotud valdkonna kohta andmestik. Kasutatud andmeallikad peavad olema viidatud. Viite puhul piisab Piisab kui panna lehele (või eri andmekogude korral iga graafiku juurde eraldi) viide ja URL kust andmed saadi. Ära kasuta Kaggle vms sünteetilisi andmestikke.
- Mõtle välja minimaalselt 4 KPId mida visualiseerida
- Esita need graafikutena dashboardil
- Graafikute puhul kasuta ka animatsioone. Kui kasutad loengud-praktikumis soovitatud graafikuteeke, siis arvesta, et animatsioonid tulevad graafikupaketiga juba kaasa.
Nõuded
- Dashboard avaneb uuel lehel sinu prototüübis ja peab olema vaadatav desktopis. Mobiilivaade siin nõutud ega vajalik ei ole.
- Esitatud peab olema minimaalselt 4 ja maksimaalselt 7 meetrikat, millest vähemalt 3 on esitatud eri tüüpi graafikutena.
- Graafikute kuvamiseks peab kasutama mõnda välist teeki. Loengutes teeme näiteid Echarts'iga (https://echarts.apache.org/), aga lubatud on ka mõne muu vabalt valitud teegi kasutamine nt. Amcharts, Chart.js, Highcharts, D3.js (keeruline, ei soovita) Kõigil siin punktis nimetatud graafikurakendustel on ka versoonid Vue-s ja Reactis otse kasutamiseks
- Graafikud on dünaamilised, s.t kõik esitatud andmed dashboardil loetakse staatilistest välistest failidest. Kõige lihtsam on kui olete need salvestanud JSON kujule ja loete need kasutades Fetch API-t.
- Graafiku tüüp on valitud nii et vastab esitatud andmete iseloomule ja küsimusele millele vastust otsib. Väldi rõngas- ja sõõrikdiagrammide kasutamist!
- Graafikud peavad olema arusaadavad - s.t tõlgendatavad ka ilma legendita. Vt ka osa "Friendly vs Unfriendly" loenguslaididest].
- Graafikul peavad olema kohustuslikud elemendid - pealkiri, telgede nimetused, ühikud, tekstiline selgitus.
- Graafikud peavad olema loetavad ka nägemispuudega, s.h. värvipimeda kasutaja poolt. Seda on kõige lihtsam katsetada kui installeerid brauseriplugina, nt Colorblinding
- Leht peab olema valideeruv
Vaata lisaks
Koodinäiteid Echartsi kasutamiseks
TBC