ITI0011-2015:harjutus 02

Allikas: Kursused
Redaktsioon seisuga 9. veebruar 2015, kell 21:53 kasutajalt Ago (arutelu | kaastöö) (Uus lehekülg: 'Harjutuse tähtaeg on '''4. praktikum (12.-13. veebruar)'''. Üldine informatsioon harjutuste kohta: ITI0011:harjutused. == Kirjeldus == Üks sõber läheb Hawaiile ja tah...')
(erin) ←Vanem redaktsioon | Viimane redaktsiooni (erin) | Uuem redaktsioon→ (erin)
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Harjutuse tähtaeg on 4. praktikum (12.-13. veebruar).

Üldine informatsioon harjutuste kohta: ITI0011:harjutused.

Kirjeldus

Üks sõber läheb Hawaiile ja tahab seal oma firma asutada. Ta täpsemalt ei taha rääkida, millega ta seal tegelema hakkab. Kuna aga ta teab, et teil on hea kogemus programmeerimise vallas, palub ta teilt ühte väikest programmi, mis teda tema töös aitaks. Nimelt pole tal alguses raha, et palgata korralik raamatupidaja. Seega teeb ta ise suure osa tööst ära Excelis. Küll aga on kohalik maksuamet aeg-ajalt kontrollimas, et kuidas äri edeneb. Maksuamet käib ja kontrollib ühe konkreetse päeva kohta, et kuidas selle päeva kasum/kahjum oli. Teie sõber palub teilt sellist programmi, mis maksuametile vastaks. Programm saab ette päevade kasumite ajaloo (negatiivne kasum tähendab kahjumit) kuni N päeva (N ei ole täpselt teada) ning ühe konkreetse päeva, mille kohta maksuamet tahab teada kasuminumbrit. Kasumi ajalugu võib ulatuda näiteks 20 päeva tagasi. Maksuamet võib küsida kasumit näiteks 1. päeval (kõige kaugem päev minevikus), 2. päeval jne kuni 20. päeval. Etteantud kasuminimekiri on samamoodi järjestatud, et kõige esimene element näitab 1. päeva kasumit jne.

Aga see pole veel kõik. Nimelt ei taha teie sõber näidata välja kahjumit. Ta teab, et ajaloos ei ole kahte sellist järjestikust päeva, millal ta äri oli kahjumis. Ehk siis alati peale kahjumlikku päeva (kus kasum oli negatiivne) tuleb kasmlik päev (kasum on positiivne). Kui maksuameti küsitud päev juhtub kahjumiga olema, tahab teie sõber, et programm tagastaks järgmise päeva kasumi.

Aga ka see pole veel kõik. Hawaiil on väga imelik maksusüsteem. Maksuamet võib küsida informatsiooni ka näiteks tuleviku kohta. Kuigi teie sõbra äri on töös olnud 20 päeva, võib maksuamet küsida 21. päeva kasumit. Sealne "seadus" ütleb nii, et tulevik ennustatakse mineviku pealt. Esimene päev peale ajalugu kordub ajaloo esimene päev. Ehk siis 21. päeva kasum on täpselt sama, mis oli 1. päeva kasum. 30. päeva kasum on täpselt sama mis oli 10. päeva kasum. Sarnaselt kordub ajalugu ka edaspidi tulevikus. Näiteks 51. päeva kasum on sama mis 11. päeva kasum.

Tuleviku summade puhul aga loomulikult kehtib see väike "numbrite korrigeerimine", kus negatiivse asemel näidatakse järgmise päeva tulemust.